Pozvánka – Koudelka fotografuje Svatou zemi

Koudelka je český fotograf, který je členem prestižní agentury Magnum. Fotografie jeho projektu The Wall (Zeď) vystavovala před časem galerie DOX. Nyní přichází do kin dokumentární film o vzniku těchto snímků. Na uvedené adrese by měla být k mání oficiální upoutávka a seznam projekcí. Ta v libereckém kinu Varšava bude 28.2.2017.

Koudelka-film.cz

Facebook.com

Recenze – Jak umírá fotografie

V devátém čísle Týdeníku Rozhlas se zamýšlí komentátor ČRo Radko Kubičko nad výsledky soutěže World Press Photo.

Respektive nad prvním místem v hlavní kategorii, které obsadil turecký fotograf Ozbilici snímkem vraha ruského velvyslance v Turecku stojícího nad obětí. Kubičko není první, kdo se zamýšlí nad etikou novinářské fotografie. Zmiňuje i další kontroverzní snímky. Fournierův snímek umírající dívěnky zavalené troskami po zemětřesní v Kolumbii a Carterův snímek podvyživeného afrického děcka, které pozoruje sup, či Hansenův snímek z pohřbu palestinského děcka. Ta vzbudila diskuzi o to větší, že pro větší efekt prošla zjevným procesem popstprodukce.

Etické dilema podobných snímků jen podtrhuje Carterova sebevražda, kterou spáchal v návaznosti na zmíněnou fotografii. Ve svých úvahách Kubičko odkazuje i na Jana Šibíka, jehož výstavu Deset let recenzuje TR o patnáct stran dále. Sám Šibík se v řadě rozhovorů zamýšlí nad rolí fotografa na místě válečného konfliktu či přírodní katastrofy a předpovídá blížící se smrt fotožurnalistiky. Oproti němu je Kubičko pesimisticky optimističtější. Reportážní fotografie podle něho nezahyne, ale fotografa neuživí.

 

http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3800806--snimek-fotografa-agentury-ap-ktery-zvitezil-v-soutezi-world-press-photo--1-620x788p0.jpeg

Autorem záběru je fotograf agentury AP Burhan Ozbilici.

Recenze – Příběhy v kruhu

Tak jsem se dočkal. Přišlo mi nové Foto.

Prolistoval jsem ho, ale nemám ho dosud přečtené celé. Co mne prozatím zaujalo nejvíc, je zamyšlení Martiny Grmolenské Příběhy v kruhu. Reaguje v něm na dva rozhovory v tomto čísle otištěné. Korčovu Intenzitu bezčasí (Keiko Nomura) a své Pohádky Marty Berensové (Marta Berens). Grmolenská se zamýšlí nad naším evropským/ aristotelovským lineárním vnímáním času. Staví je do protikladu cyklického vnímání času (nejen) přírodních národů ale i našich předků. Polemizuje s zaběhlým vyprávěním příběhů ( a to i fotografických) od do. Vždyť konce příběhů v sobě skrývají začátek příběhu dalšího. Což nekončí pohádky a příběhy slovy: a žili až do smrti, nebo ale to už je jiná pohádka , milánkové. Ah, jak  mnohdy myslíme ve škatulkách. Kolikrát jsem vysvětloval lidem čínskou monádu. To že na vrcholu jednoho principu se v něm rodí jeho protiklad,a by sám z tohoto protikladu povstal. Leč aplikovat cykličnost na příběhy mne nikdy nenapadlo.

Teď jen vymyslet vhodný příběh