Koudelka je český fotograf, který je členem prestižní agentury Magnum. Fotografie jeho projektu The Wall (Zeď) vystavovala před časem galerie DOX. Nyní přichází do kin dokumentární film o vzniku těchto snímků. Na uvedené adrese by měla být k mání oficiální upoutávka a seznam projekcí. Ta v libereckém kinu Varšava bude 28.2.2017.
Archiv pro měsíc: Únor 2017
Recenze – Jak umírá fotografie
V devátém čísle Týdeníku Rozhlas se zamýšlí komentátor ČRo Radko Kubičko nad výsledky soutěže World Press Photo.
Respektive nad prvním místem v hlavní kategorii, které obsadil turecký fotograf Ozbilici snímkem vraha ruského velvyslance v Turecku stojícího nad obětí. Kubičko není první, kdo se zamýšlí nad etikou novinářské fotografie. Zmiňuje i další kontroverzní snímky. Fournierův snímek umírající dívěnky zavalené troskami po zemětřesní v Kolumbii a Carterův snímek podvyživeného afrického děcka, které pozoruje sup, či Hansenův snímek z pohřbu palestinského děcka. Ta vzbudila diskuzi o to větší, že pro větší efekt prošla zjevným procesem popstprodukce.
Etické dilema podobných snímků jen podtrhuje Carterova sebevražda, kterou spáchal v návaznosti na zmíněnou fotografii. Ve svých úvahách Kubičko odkazuje i na Jana Šibíka, jehož výstavu Deset let recenzuje TR o patnáct stran dále. Sám Šibík se v řadě rozhovorů zamýšlí nad rolí fotografa na místě válečného konfliktu či přírodní katastrofy a předpovídá blížící se smrt fotožurnalistiky. Oproti němu je Kubičko pesimisticky optimističtější. Reportážní fotografie podle něho nezahyne, ale fotografa neuživí.
Recenze – Příběhy v kruhu
Tak jsem se dočkal. Přišlo mi nové Foto.
Prolistoval jsem ho, ale nemám ho dosud přečtené celé. Co mne prozatím zaujalo nejvíc, je zamyšlení Martiny Grmolenské Příběhy v kruhu. Reaguje v něm na dva rozhovory v tomto čísle otištěné. Korčovu Intenzitu bezčasí (Keiko Nomura) a své Pohádky Marty Berensové (Marta Berens). Grmolenská se zamýšlí nad naším evropským/ aristotelovským lineárním vnímáním času. Staví je do protikladu cyklického vnímání času (nejen) přírodních národů ale i našich předků. Polemizuje s zaběhlým vyprávěním příběhů ( a to i fotografických) od do. Vždyť konce příběhů v sobě skrývají začátek příběhu dalšího. Což nekončí pohádky a příběhy slovy: a žili až do smrti, nebo ale to už je jiná pohádka , milánkové. Ah, jak mnohdy myslíme ve škatulkách. Kolikrát jsem vysvětloval lidem čínskou monádu. To že na vrcholu jednoho principu se v něm rodí jeho protiklad,a by sám z tohoto protikladu povstal. Leč aplikovat cykličnost na příběhy mne nikdy nenapadlo.
Teď jen vymyslet vhodný příběh